Digital Nomad Life: Jak se stát digitálním nomádem?

Čvn 7, 2019Ze života

Na internetu existuje nespočet návodů a ultimátních ebooků, který vám slibují, že vás naučí, jak se stát digitálním nomádem. Jenže „být digitální nomád“ není to stejné jako být zubař, učitel nebo třeba kuchař. Digitální nomádství totiž není povolání, ale lifestyle. Způsob života.

Kdo může být digitálním nomádem?

Každý, kdo vykonává práci, která není závislá na místě.

Jak už naznačuje samotný název, většinou se jedná o práci, kterou děláme digitálně, tedy online. Jde o pozice jako programátor, marketingový specialita nebo copywriter. Také některé umělecké činnosti umožňují navštěvovat zajímavá místa a lokality. Digitálním nomádem tak může být i fotograf, tvůrce videí, případně youtuber a influencer, který vytváří vlastní zajímavý obsah a tím si vydělává.

Tím výčet nekončí. Spojit práci s cestováním lze i skrze další povolání. Můžete učit cizí jazyky prostřednictvím Skypu, překládat nebo třeba dělat virtuální asistentku. Možností je opravdu hodně.

V zahraničí můžete pracovat samozřejmě i fyzicky. Od sbírání jablek na Novém Zélandu, přes úklidy hotelů na Islandu až po au-pair pobyty v USA. V tomto případě už ale nejste digitální nomád, ale člověk, co vyjel za prací do zahraničí. Každé řešení má své pro i proti.

 

Proč digitálním nomádem dnes není každý?

Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nečastější překážkou jsou povinnosti, které máme v místě svého bydliště. Ať už jde o hypotéku, nemožnost vykonávat své povolání ze zahraničí nebo třeba starost o děti nebo o psa.

A pak je tu druhá stránka, o které se podle mě příliš nemluví. Životní styl digitálního nomáda nemusí každému vyhovovat. Že být digitálním nomádem neznamená jen se válet na pláži a nonstop poznávat nové kraje, jsem se trochu rozepsala v tomto článku.

 

Jak dlouho můžu být digitálním nomádem?

Pár měsíců nebo i celý život. Záleží na každém, co mu vyhovuje. My jsme svoje kufry sbalili v září a po 9 měsících na cestách jsme se rozhodli opět usadit. Alespoň dočasně.

Někomu ale kočovný život může vyhovovat víc a stráví tak na cestách celý svůj život. A nemusí jít jen o osamělé mladé lidi nebo páry. Cestovat se dá i s dětmi, jak dokazuje například rodina Naruby.life, která kočuje se 4 dětmi po světe v dodávce.

 

Chci být digitálním nomádem! Jak začít?

Nejprve je důležité uvědomit si, jestli se vaše povolání slučuje se životem na cestách. Pokud ano, je to skvělý začátek. Postupně si tak můžete vybudovat svůj byznys tak, abyste nebyli závislí na jednom místě.

Pokud ne, máte dvě možnosti. Buďto se na stávající práci vykašlat a začít se věnovat tomu, co lze dělat online (ať už je to psaní, fotografování nebo třeba zmíněné učení angličtiny). Důležité je však mít rozjetý fungující byznys ještě předtím, než se na cestu vydáte. Jinak je to sakra těžký.

Netvrdím však, že se to nedá zvládnout. Takto po hlavě se do toho vrhla například digitální nomádka Hanka Šormová, která obrátila svůj život na ruby a místo jistého místa matematičky se vydala „do světa s propiskou v ruce“.

No a co když vás vaše práce baví a nechcete se jí vzdát? Pak si cestování nechte jako koníček a poznávejte svět ve svých volných chvílích. Že se toho dá i s klasickou 25denní dovolenou stihnout vidět opravdu hodně, se můžete přesvědčit u Hanky Machalové, zaměstnané maminky dvou dětí, která předává skvělé tipy a levné cestování nejen pro rodiny. Vše je to o prioritách.

Přestože to na sociálních sítích může vypadat jako bezchybný život, digitální nomádství není pro každýho. Existuje určitě pár výjimek, kterým kočovný život vyhovuje víc, než žití na jednom místě. Pokud vás téma digitálního nomádství zajímá a chtěli byste se o něm dozvědět víc, doporučuju knížku Travel Bible, Travel Jobs – 135 způsobů, jak si vydělávat na cestách nebo sledovat blogy Nanomadskestezce.cz a Loudavým Krokem.