Výstup na Mangart: Ferraty Via Slovenia a Via Italiana na třetí nejvyšší horu Slovinska

Srp 18, 2019Cestopisy, Do hor

Pokud zamíříte do Julských Alp, výstup na Mangart je rozhodně jedním z výletů, který byste neměli vynechat. Se svými 2679 m n. m je Mangart hned po Triglavu a Škrlatici třetí nejvyšší horou Slovinska. Zároveň se pyšní nejvýše položenou silnicí v zemi, neboť do Mangartského sedla, které leží ve výšce dvou kilometrů, se lze dostat autem nebo na motorce. Majestátná hora tak láká nejen zkušené horolezce, ale i rodiny s dětmi či motorkáře, kteří se sem jedou kochat překrásnými výhledy.

Autem až do Mangartského sedla za překrásnými výhledy

Mangartské sedlo leží ve výšce 2055 metrů nad mořem a vede sem nejvýše položená silnice v zemi. Pokud vás tedy lákají špičaté vrcholky hor, ale na samotný výstup na Mangart se necítíte, je Mangartské sedlo ideálním místem pro odpolední procházku. Cesta je sjízdná pro všechna motorová vozidla, klikatá úzká silnice ale vyžaduje určitý řidičský um. Protože nahoru vede jen jedna cesta, je potřeba se vyhýbat protijedoucím vozidlům nad poměrně příkrými srázy.

Protože se Mangart nachází na území Triglavského národního parku, je potřeba zaplatit před vjezdem nahoru poplatek 5 euro za vozidlo. Auto pak můžete nechat na parkovišti pod chatou Koča pod Mangartom nebo vyjet ještě o něco výš až na konec Mangartského sedla, kde vás čekají dechberoucí výhledy na italská jezera Fusine a vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Ferrata Via Italiana pro odvážné

Hned na pod svahy Mangartského sedla se vine překrásná ferrata Via Italia. Pokud tedy máte rádi zajištěné cesty, můžete svůj výstup na vrchol začít právě tady. Jde o ferratu obtížnosti C/D, která je po celé délce dobře zajištěna. Nechoďte sem, pokud nemáte s ferratami zkušenosti nebo vám nedělají dobře výšky. Samotná cesta trvá přibližně hodinu a půl, na přístup a sestup počítejte další dvě hodiny. Celkem si tedy na italskou ferratu nechejte tři a půl hodiny.

Ferrata není součástí vrcholového výstupu na Mangart, není tedy nutné ji při výstupu na horu absolvovat. Pokud ale máte rádi trochu adrenalinu a překrásné výhledy, určitě sem zamiřte.

Nástup na ferratu je celkem schovaný, z Mangartského sedla musíte sejít dolů pod kolmou severní stěnu, kde zajištěná cesta začíná. Z asfaltové cesty na Mangartském sedle se vydejte stejnou cestou jako všichni, co míří na vrcholek. Za horou Travnik těsně před Malim Mangartem pak hledejte odbočku doleva směr Bivacco Nogaraa. Nyní vás čeká asi hodinový sestup dolů po značené cestě. Asi za půlkou sestupu k chatě vede vpravo pěšina k nástupové stěně.

Samotná ferrata Via Italiana pak vede kolmo vzhůru po severní stěně hory. Nad hlavou tak budete mít majestátný vrcholek Mangartu a pod nohama překrásná jezera Fusine. Zajištěná cesta končí v sedle mezi Malým a Velkým Mangartem. Nyní máte tři možnosti. Buďto můžete pokračovat svůj výstup na Mangart normální italskou cestou, vydat se odbočkou na Via Slovenia a zdolat Mangart slovinskou ferratou, nebo se vrátit pěšinou zpět k silnici.

Ferrata Via Slovenia na vrchol Mangartu

Na vrcholek samotného Mangartu pak vedou dvě cesty: zajištěná cesta Via Slovenia, tedy ferrata ze slovinské strany, nebo normální cesta Via Normale přes italskou severní stěnu.

Via Slovenia je feratta v západní stěně Mangartu obtížnosti C a cesta nahoru trvá přibližně 3 hodiny. Místa jsou zde často velmi exponovaná a někdy nepříliš dobře zajištěná, ferattový set i s helmou je proto nutností! Nástup na ferratu od horního parkoviště na Mangartském sedle vám zabere dalších asi 30 minut. Opět se vydáte pěšinkou směr Malý Mangart, tentokrát ale neodbočíte před horou doleva, ale budete pokračovat dalších asi 200 metrů až k velkému kameni s červenou šipkou Slovenska Pot (slovinská cesta). Zdoláte dalších pár desítek metrů k západní stěně hory, kde už vás v široké puklině čeká samotná ferrata.

My jsme se sem vypravili v červenci a bohužel schytali ne příliš dobré počasí. Den před naším výstupem napadl čerstvý sníh a celá cesta tak byla zledovatělá a namrzlá. Navíc foukal velmi studený vítr a z výhledů na okolí taky nic nebylo. Po namáhavém tříhodinovém výstupu se ale na vrcholku počasí přeci jen trochu umoudřilo a mezi roztrhanými mraky jsme si tak mohli alespoň na chvíli užít vrcholové výhledy.

Normální cesta na Mangart bez ferratového setu

Bez vybavení se pak nahoru dostanete normální cestou Via Normale, která se vine italskou částí hory. Tato cesta souží zároveň jako sestupová cesta pro slovinskou ferratu. Ani tady ale nepřeceňujte svoje síly, jedná se o poměrně zdlouhavé lezení po řetězech a asi v polovině cesty je potřeba přejít kamenité pole, kde se po velkou část roku drží sníh.

Poprvé, když jsme se pokusili o výstup na Mangart normální cestou, jsme právě u sněhového pole, které se prudce svažuje dolů a končí kolmým srázem, otočili svou cestu zpět a zdolání vrcholu odložili na další rok. Pokud nemáte opravdu pevné protiskluzové boty a v ideálním případě i mačky, nedoporučovala bych zasněženým polem pokračovat dál. Pokud se ale na Mangart vydáte v pozdějších letních měsících, měla by cesta být bez problémů schůdná.

Mangart je bezesporu jedna z nejkrásnějších hor slovinských Julských Alp. Zajímavých míst k navštívení ale naleznete v okolí Triglavského národního parku mnohem více. Pár tipů, kam v okolí řeky Soči vyrazit, jsem sepsala v tomto článku. Nebo mrkněte na web Objevuj -Slovinsko.cz, kde je spousta informací o celé zemi. Byli jste už někdy ve Slovinsku? A kde se vám nejvíce líbilo? Dejte mi vědět do komentářů, ať se můžu inspirovat pro naši další cestu!