#lesswaste Vánoce: 5 tipů na ekologičtější svátky

Pro 6, 2019Udržitelnost

Adventní kalendáře, stromečky, balicí papíry a vánoční dekorace. Věci, které jsou neodmyslitelně spjaty s Vánocemi, ale většina z nich po svátcích bohužel končí v popelnicích a kontejnerech. Jak se vyhnout na konci roku zbytečnému odpadu? Sepsala jsem několik tipů, jak si letos užít „zelenější“ Vánoce.

1. Zdravý a ekologický adventní kalendář

Všechno začíná už čtyři týdny před Štědrým dnem, kdy si chceme čekání na Vánoce zpříjemnit adventním kalendářem s 24 okýnky, které každé skrývá malý dárek. Jako děti jsme vylupovali z papírového kalendáře čokoládky, dneska už máme mnohem více možností, z čeho vybírat. Bohužel ale čokoládové kalendáře většinou neobsahují příliš kvalitní čokoládu, a pokud sáhneme po nejedlých variantách, skončíme před Štědrým dnem s kupou plastů, vzorečků kosmetiky a miniatur, které v lepším případě dvakrát použijeme a vyhodíme, v horším případě skončí na dně skříně a vyhodíme je až poté, co je budeme 4 roky schraňovat, protože „to se přece může hodit, až někam pojedu“.

Adventní čajPrvní „less waste“ variantou jsou znovupoužitelné pytlíčky nebo krabičky. Ti zručnější si je mohou vyrobit, ostatní je pak snadno pořídí ve spoustě obchodů a papírnictví.

Krásný adventní kalendář jsem letos objevila i u Sonnentoru. Pořídila jsem si adventní čaj, kde se v jedné krabičce skrývá 24 různých čajů a na každém pytlíčku je zároveň vánoční citát.

Další možností je udělat obrácený kalendář. Každý den, místo toho, abyste něco dostali, sami něco darujete. Může to být nocleženka pro Armádu Spásy, zimní bunda nebo svetr, který se nám stejně válí jen ve skříni, darovaný na charitu, kde někomu v tuhé zimě velmi dobře poslouží. Dávat nemusíte ale jen materiální věci. Darovat se dá i dobrý skutek nebo milá zpráva někomu, s kým jsme se dlouho neviděli.

2. „Zelenější“ vánoční stromeček

Tradice zelených jedliček a smrčků ověšených ozdobami a světýlky je krásná a byla by škoda se jí vzdávat. Jaké jsou tedy „ekologičtější“ varianty než si každý rok koupit nový vzrostlý stromek, který po 14 dnech hodíme k popelnici?

Smrček v květináčiVelmi oblíbenou variantou jsou stromky v květináči. Například Ekologický Institut Veronica každý rok prodává malinké stromky, které vám na Vánoce udělají doma radost, a na jaře je pak můžete vysadit na určená místa. Pokud máte zahradu, můžete stromek mít celý rok tam, a pouze na Vánoce jej přinést dovnitř a použít jako vánoční stromeček. A pokud nepotřebujete dvoumetrový strom, dobře poslouží i malé zakrslé smrčky, které se dají pěstovat na balkóně. My se o svůj vánoční stromeček takto staráme už čtvrtým rokem.

Pokud ale přeci jen toužíte po běžném stromečku, podívejte se, jestli se někde ve vašem okolí neprodávají stromky z prořezů. Ty nejsou speciálně pěstované pro účely Vánoc, ale jde o volně rostoucí stromy, které by tak či tak musely být pokácené. My jsme si minulý rok takto pořídili dva smrčky z CHKO Krkonoše, které pocházeli právě z kultivace části krkonošského lesa. Stromečky sice nejsou tak dokonale symetrické, zato jsou mnohem přirozenější a taky většinou nestojí tolik peněz.

 

3. Ekologické balení dárků

Den po Štědrém večeru většina kontejnerů na tříděný odpad přetéká balicími papíry a plastovými obaly. Jak se vyhnout tomuto zbytečnému odpadu?

Less waste Vánoce - jak zabalit ekologicky dárky

Balicí papíry jsou vyrobené na jedno použití a pokud jsou na nich třpytky či jiné ozdoby, končí navíc místo kontejneru na papír ve směsném odpadu. Dalším spotřebním zbožím jsou pak nejrůznější stužky, mašličky a jmenovky.

Dnes už se naštěstí dají pořídit recyklované přírodní balicí papíry. Obecně platí, čím méně vzorů a barev, tím menší zátěž pro životní prostředí při výrobě. Já už budu letos potřetí balit dárky do klasického poštovního papíru na balíky. Je to tmavý nebarevný papír, který se dá pořídit ve velkých arších, a navíc stojí zlomek oproti „trendy“ ekologickým papírům. Místo stužek a mašliček pak můžete použít klasické provázky ozdobené smrkovou větvičkou, sušeným pomerančem nebo třeba skořicí.

Další variantou jsou pak dárkové tašky nebo krabičky, které se na rozdíl od balicího papíru dají znovu použít.

 

4. Jak nedarovat zbytečný dárek

Nejvíce odpadu o Vánocích ale nevzniká z balicích papírů, nýbrž ze samotných dárků. Ať už vyhazujeme plastové obaly, polystyreny a výplně krabic, v nichž nám zásilka dorazila domů, nebo v nejhorším případě i samotné dárky.

Článků a tipů, co darovat babičce, mamince či bratrovi jsou na internetu stovky. Já mám pro vybírání dárků několik jednoduchých pravidel:

 

  • Vždy nejprve zjišťuji, co se dotyčnému hodí, co potřebuje nebo co by mu udělalo radost.

Není nic horšího než najít pod stromečkem druhou varnou konvici (přestože ta vaše je naprosto v pořádku), patnácté termo tričko (přestože na hory jedete na jednou za rok) nebo druhý diář na následující rok (který stejně nepoužijete, protože používáte kalendář v mobilu). Není nic jednoduššího se zeptat (nebo napsat dopis Ježíškovi). Když totiž darujete něco, co si dotyčný sám přeje, nejen, že z toho bude mít radost, ale vyhnete se tomu, že darujete zbytečnost, která ho ani nepotěší ani ji nevyužje.

 

  • Když nevím, co darovat, sahám po jídle nebo pití.

Všichni známe tu bezmoc, když už patnáctý rok po sobě vymýšlíte, čím „originálním“ obdarovat dědečka, tchyni, nebo kolegy v práci na Vánočním večírku. Vínem, nakládanými sýry, domácí marmeládou nebo třeba specialitami z Řecka nic nepokazíte. Je samozřejmě fajn vědět, co má dotyčný rád, ale pokud se mu náhodou netrefíte do chuti, on dárek jednoduše při další příležitosti daruje někomu jinému. Důležité je, že mu ta věc nebude ležet doma ve skříni (nebo na skříni).

 

  • Když si nejsem jistá, jestli mám stejný vkus jako obdarovaný, daruji raději dárkový poukaz.

Tohle se týká především oblečení, ale dárkový poukaz může stejně dobře posloužit i na vybavení domácnosti, jako zmíněnou varnou konvici. Přeci jen, babičce se může líbit naprosto něco jiného, než mě (ať už obdarovávám já ji, nebo ona mě). A dárkový poukaz do konkrétního obchodu je elegantnějším řešením, než v obálce jen darovat peníze.

 

  • A u poukazů ještě zůstaneme.

Dávat si nemusíme stále jen věci. Pořídit můžeme lístek na koncert, víkend na horách, kurz vaření nebo třeba vlastní poukázku na hlídání dětí nebo společně strávený čas.

 

  • Pokud nezafunguje ani jeden z výše uvedených bodů, stále je tu šance, jak potěšit své blízké a zároveň i někoho dalšího.

Krásným vánočním dárkem (především pro ty, kteří opravdu nic nechtějí) je darování Skutečného dárku. Dárek ve formě pastelek do školy, pitné vody nebo třeba živé kozy putuje lidem v rozvojových zemích a vy k němu obdržíte certifikát, který můžete schovat pod stromek. Kromě Skutečného dárku od Člověka v Tísni existuje i řada projektů, které můžete podobným způsobem podpořit. Milovníkům přírody lze koupit kousek lesa či pralesa, milovníkům vína pak můžete darovat láhev vína, jejíž výtěžek jde na dobrou věc. Možností je nespočet. Stačí zapojit fantazii (a případně Google).

 

5. Co s nevhodným dárkem?

Ok, vy sami byste to už měli zvládnuté. Co ale dělat s dárky, které dostanete vy? Řešení je několik:

  1. Pokud k dárku dostanete paragon a můžete věc POSLAT ZPĚT do obchodu, udělejte to. Dárce to sice může trochu mrzet, ale lepší vybrat jinou a vyhovující věc, než nechat dárek ležet ve skříni.
  2. Pokud to nejde, můžete ji zkusit PRODAT NEBO DAROVAT na bazarových serverech nebo ve facebookových skupinách typu Daruji za odvoz nebo Zerowaste kolotoč.
  3. Nebo věc s někým VYMĚNTE za něco, co vám poslouží lépe. Existují i speciální povánoční swap akce, kde si lidé vyměňují nepovedené dárky.

K Vánocům neodmysliteně patří domácí cukroví

Nevhodný dárek můžete také odnést na charitu (ty toho ale během Vánoc většinou mají ze všech sbírek dostatek), nebo do dobročinných obchodů typu Veronica, kde se věc prodá jako v klasickém bazaru a výtěžek jde pak na charitu. Konkrétně do Veronicy lze donést téměř vše – od oblečení, přes nádobí až po nepoužitou kosmetiku.

V Brně pak existuje ještě například dobročinný obchůdek Šuplig, na oblečení, kabelky a boty se dá využít Baltazar od Diecezní charity Brno, a samotné SAKO pak ve spolupráci s městem Brnem nedávno spustilo projekt RE-USE, do čtyř tzv. RE-USE pointů tak můžete přinést drobnější věci od knih, sportovního vybavení až po různé zařízení domácností.

 

Pokud chcete udělat něco pro naši Planetu, nemusíte hned celé rodině pod stromek schovávat zerowaste starter pack. Stačí začít u sebe malými krůčky. A třeba tím inspirovat i ostatní.