Stopover v Malajsii: Co vidět a dělat v Kuala Lumpur

Dub 11, 2019Cestopisy

Pokud míříte do jihovýchodní Asie, s největší pravděpodobností bude jeden z vašich přeletů končit v Singapuru nebo v Kuala Lumpur. Ani nás to neminulo. A tak jsme se rozhodli udělat si cestou z Vietnamu na Bali čtyřdenní zastávku právě v Kuala Lumpur. Sepsala jsem pár tipů, co si v hlavním městě Malajsie nenechat ujít!

Kuala Lumpur je skvělé město! Je velké, ale ne zas tak moc, abyste se v něm cítili ztracení. Mísí se zde moderní mrakodrapy a luxusní nákupní centra s tradičními trhy a pouličními stánky. Pospolu a v harmonii tu žijí Malajci, Indové a Číňani, každý se svým vlastním náboženstvím a tradicemi. A funguje jim to.

Stejně jako vztahy lidí tu funguje i hromadná doprava. Kromě rychlých a klimatizovaných vlaků a metra, můžete využít i autobusy (taky klimatizované) nebo si trochu připlatit za taxíky nebo Grab (asijská verze Uberu). Neposlední věcí, která mě na tomto městě fascinovala, je jejich připravenost na déšť. Prší tu totiž skoro pořád. Všude najdete nejrůznější podchody, dlouhé nadchody a desítky metrů dlouhé zastřešené ulice. Při troše štěstí se tak v přívalu deště můžete suchou nohou dostat vpodstatě kamkoliv. Podle mě geniální!

Co tedy v Kuala Lumpur podniknout, pokud nechcete strávit celý den jen na hotelu? I když to taky doporučuju, za super cenu si tu totiž můžete užít luxusní hotely se střešními bazény a výhledem na město. O tom ale až za chvíli.

 

Dopolední návštěva China Townu a oběd v Central Marketu

Číňané tvoří téměř polovinu místních obyvatel (dřívější zdroje uvádějí i více jak 50 procent). Naše první zastávka tak vedla do China Townu, který se nachází v jihozápadní části centra. Projít si zde můžete dlouhou (a zastřešenou) ulici plnou stánků s více či méně zajímavými suvenýry, oblečením, doplňky a samozřejmě jídlem. Pokud chcete ochutnat čínskou kuchyni, nemusíte jezdit přímo do China Townu. Čínské restaurace najdete na každém rohu po celém městě.

China Town je podle Google map otevřený od 12 do půlnoci. My jsme se sem vypravili v dopoledních hodinách a vše již bylo otevřené. Nicméně bych návštěvu doporučila spíše k večeru, kdy celá ulice ožije a rozsvítí se typickými červenými lampióny.

Pokud vás nelákají levné kabelky a košile a chtěli byste si nakoupit tradiční malajsijské suvenýry, doporučuji zajít do Central Marketu, který se nachází asi 200 metrů odtud. Ve velké zastřešené tržnici najdete nespočet stánků a obchůdků, kde můžete pořídit krásné doplňky do bytu, tradiční malajské oblečení, kávu, čaj a v podstatě cokoliv, na co si vzpomenete. Celá tržnice je klimatizovaná, takže si zde můžete na chvíli vydechnout z rozpálených ulic města.

V horním patře se pak nachází část s restauracemi, kde můžete ochutnat snad všechna tradiční malajsijská jídla. My jsme si sem zašli na oběd hned dvakrát, jak nám chutnalo.

Procházka v KLCC Parku pod Petronas Twin Towers

Po vydatném obědě jsme zamířili asi k největší atrakci celého Kuala Lumpur, Petronas Towers. Tyhle věže měří 452 metrů a od roku 1998 až do roku 2004 byly nejvyššími budovami na světě. Nyní je už předběhlo dalších 17 nově postavených mrakodrapů, nicméně jejich výška je i nadále monumentální. Nejhezčí pohled na dvojici věží spojených mostkem je z KLCC Parku, který se rozprostírá hned po nimi. Vstup do něj je bezplatný a rozhodně stojí za návštěvu.

Pokud se budete chtít podívat do samotných Petronas Towers, budete muset zaplatit asi 700 korun. Zvažte, jestli vám vstup do věží stojí za to. Krásné výhledy na město si může užít ze spousty hotelových a barových teras a pohled na věže je stejně hezčí zespodu.

Deštivé odpoledne v nákupním centru

Jak jsem již zmiňovala, v Kuala Lumpur prší snad každý den. Na začátku dubna, kdy jsme město navštívili my, jsou dešťové přeháňky a bouřky nejčastěji odpoledne. Rovnou z parku jsme tak zamířili do asi 500 metrů vzdáleného nákupního centra Pavilion. Z parku jsme prošli vstupní budovou Aquaria a zastřešeným nadchodem jsme se dostali přímo do centra.

Kuala Lumpur je vyhlášené svými shopping mally, nákupními centry všeho druhu. Najdete tu vše od luxusních světových značek až po jejich levné padělky. Protože nákupní centra jsou tu opravdu velká, můžete tu strávit v podstatě celé odpoledne. Přímo v Pavilionu najdete i kino a mnoho možností občerstvení od tradiční malajsijské kuchyně, přes indickou, čínskou, japonskou až po hamburgery, hranolky a pizzu.

Večer u bazénu s výhledem na noční město

Návštěva Kuala Lumpur by nebyl úplná bez alespoň jednoho večera stráveného na střešní terase hotelu nebo restaurace s výhledem na město. Pokud budete rezervovat ubytování, dívejte se po hotelech se střešními bazény. Je jich tu opravdu hodně a krásné ubytování seženete za zlomek ceny co velkoměstech. Nás noc v hotelu se střešním bazénem vyšla asi na 500 korun.

Ranní procházka botanickými zahradami

V Kuala Lumpur najdete na každém rohu velké krásné parky. Kromě KLCC parku, který se nachází přímo pod Petronas Towers, si můžete například užít kousek džungle přímo v centru v KL Forest Eco Park. My jsme zamířili do velkých botanických zahrad Perdana Botanical Gardens. Krásný rozhlehlý park se rozprostírá asi 10 minut cesty autem od Central Marketu a najdete tu planetárium, zahradu plnou orchidejí, motýlí park a ptačí park, kde se můžete projít největší otevřenou voliérou na světě. Vstup do zahrad je bezplatný, vstupné se platí jen do planetária, do motýlího a do ptačího parku. Pokud si chcete odpočinout od městského shonu a nadechnout se trochu exotické přírody, rozhodně doporučuji!

Odpolední výlet do Batu Caves

Posledním místem, které je mezi turisty velmi oblíbené, jsou nedaleké Batu Caves. Vápencové jeskyně s hinduistickými chrámy a svatyněmi a ohromnou sochou se nachází na severu města asi 40 minut cesty. My jsme byli po dvouměsíčním cestování po Thajsku a Vietnamu už trochu „přechrámovaní“, takže jsme tento výlet vynechali. Nicméně bez problémů byste se sem měli dostat ze Sentral Station, odkud jezdí pravidelný shuttle bus. Vstup do jeskyní je bezplatný, musíte jen zdolat řadu vysokých schodů. A samozřejmě nezapomeňte na vhodné oblečení se zakrytými rameny a sukní nebo kalhoty pod kolena.

Kuala Lumpur mě okouzilo. Čekala jsem další velké hektické město plné smogu a hlučné dopravy. Místo toho jsme si zde užili pár dní pohody, příjemné atmosféry a dobrého jídla. A bonusem byly i místní ceny, které jsou například oproti Singapuru poloviční (alespoň co se týče hotelů). Mě díky této návštěvě přibyla Malajsie na bucketlist zemí, které chci při další cestě do Asie určitě navštívit!