Jižní Thajsko: Tipy na výlety v okolí Krabi

Bře 10, 2019Cestopisy

Do jižního Thajska každý rok míří čím dál více turistů a oblibu si tahle tropická země získává i u Čechů. Za náš měsíční pobyt jsme jich tu potkali desítky, že jsem si občas připadala jako na pláži v Bibione. Pokud se chystáte do Krabi a čekáte od dovolené víc než jen válečku u moře, tady jsou tipy výlety, kterými si můžete svůj pobyt zpestřit. Ať už budete vyrážet z Ao Nangu nebo z centra Krabi, každé z míst se dá stihnout v rámci půldenního až celodenního výletu.

Západ slunce na Ao Nang Beach

Ao Nang je hlavní turistické centrum celé provincie Krabi a tím pádem i výchozí bod většiny cestovatelů. Protože jsme v Thajsku trávili celý měsíc, vybrali jsme si pro bydlení samotné město Krabi, které je klidnější a zároveň méně turistické, takže tu máte větší příležitost potkat se s místními a zjistit, jak obyčejní Thajci žijí (a tím pádem okusit i pravé thajské ceny, které jsou v turistických letoviscích dvakrát až třikrát tak vysoké).

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, první místo, kterému se za svůj pobyt určitě nevyhnete, je oblíbená pláž Ao Nang Beach. Vyplouvají odtud lodě na všechny přilehlé ostrovy, zároveň se tu dá i hezky vykoupat. Co si ale rozhodně nenechte ujít, je večerní promenáda kolem moře při západu slunce. Ao Nang Beach se vyznačuje silným odlivem. Pokud se vám tedy poštěstí, poskytne se vám nádherná podívaná na zlatou a růžovou barvou zalité písčité pláně s tradičními thajskými loděmi v pozadí.

Koupání na Railay Beach a výhledy z viewpointu

Hned za rohem Ao Nangu se nachází zátoka Railay Bay. Dostanete se sem snadno asi za 10 minut lodí z Ao Nangu za 100 bahtů na osobu. Doporučuji koupit si rovnou zpáteční lístek, mohlo by se vám totiž stát, že když se večer budete chtít dostat zpět, důmyslní Thajci vám lístek budou chtít prodat třeba za třikrát tolik (a vám nezbyde nic jiného, než částku zaplatit).

Na Railay si můžete vybrat ze dvou pláží. Loď vás nejspíš doveze na západní pláž, tedy West Railay Beach. Jde o klasickou velkou pláž s bílým pískem a pomalým vstupem do moře. Na druhou pláž, Phra Nang Beach je to pak 10 až 15minutová procházka. Na Phra Nang Beach se nachází také Phra Nang Cave, neboli Princeznina jeskyně, oblíbená jak místními, tak i turisty (proč, si můžete domyslet z obrázku). Pokud se chcete vykoupat, doporučuju Railay Beach. Pokud chcete hezký fotky na Instagram, zajděte si na Phra Nang.

Až vás přestane nicnedělání u vody bavit, můžete si vyšplhat na Railay View Point, odkud je krásný výhled na celou zátoku. Píšu schválně vyšplhat, protože cesta je opravdu strmá. S průměrnou fyzičkou se nahoru dostanete přibližně za 30 minut. Zvažte proto lepší boty než žabky z pláže.

Asi dalších 30 minut nad vyhlídkou se skrývá modrá laguna. Dostat se tam je ale už fakt pro odvážný. Navíc cesta není moc značená, takže se může stát, že skončíte někde nad srázem (my jsme cestu od vyhlídky k laguně sami vůbec nenašli).

Island Hopping neboli tropické ostrovy v Andamanském moři

Dovolená v jižním Thajsku by nebyla kompletní bez navštívení alespoň jednoho z mnoha místních ostrůvků. Nejlepším způsobem, jak jich stihnout během jednoho dne hned několik, je tzv. Island Hopping. U některého ze stánků v Ao Nangu nebo v Krabi si vyberete, na jaké ostrovy byste se chtěli podívat, a objednáte si celý výlet. Cena většinou zahrnuje cestu lodí i s guidem, včetně transferu od hotelu a zpět. Takže pokud bydlíte dál od moře, nemusíte řešit, jak se ráno dostat do přístavu.

Nejoblíbenějším místem jsou Phi Phi Islands, souostroví, kde se nachází Monkey Beach (pláž plná drzých opic, který vám ukradnou svačinu nebo třeba telefon) a taky slavná Maya Bay z filmu Pláž (ta je ovšem kvůli náporu turistů nyní zavřená). Podívat se ale můžete taky na Bamboo Island, Chicken Island nebo třeba Hong Island.

Výlet do džungle na Tab Kak Hang Nak Nature Trail

Kromě azurového moře a bílých pláží se Thajsko pyšní také stovkami menších či větších národních parků. My jsme se vydali prozkoumat džungli do národního parku Tab Kak Hang Nak, který leží asi 30 kilometrů od města Krabi. Oproti většině národních parků se zde neplatí vstupné, u parkoviště se jen zapíšete do deníčku a dáte na sebe telefonní kontakt (pro případ, že byste se večer nevrátili).

Přestože na mapce u vstupu byla hlavní vyhlídka nakreslená 3,5 kilometrů daleko, cesta na vrcholek nám trvala mnohem déle, než předpokládanou hodinu (asi 2 a půl hodiny). Rozhodně to ale stálo za to! Celou cestu jdete malou pěšinkou uprostřed deštného pralesa, z něhož se ozývají prapodivné zvuky, roste tu bambus, všude visí liány a když budete mít štěstí, uvidíte i pár gekonů a dalších obyvatel džungle. Nezapomeňte si ale vzít dostatek vody. Po cestě se nedá voda nikde doplnit a v lese je jako v sauně, takže propotíte tričko do poslední nitky.

Tiger Cave Temple aneb 1 237 schodů na posvátnou budhistickou horu

A až budete mít pláží, moře a přírody dost, vydejte se poznat thajskou kulturu. Hned pár dní po příjezdu do Thajska, jen co jsme se ze sebe setřepali kulturní a teplotní šok, jsme zamířili do budhistického chrámu Tiger Cave Temple, thajsky Wat Tham Suea, který se nachází asi 10 kilometrů severně od města Krabi.

Samotný chrám stojí na úpatí hory, hned vedle jeskyně, kde podle legendy dříve přebýval tygr, než ho mniši vyhnali a postavili si zde svatyni. Celý areál slouží zároveň jako klášter. Vstupné se zde neplatí, je pouze potřeba dodržovat určitá pravidla (především, co se týče oblečení, tedy mít zahalená ramena a kolena).

Jen co jsme si vše prohlédli na dokoupili zásoby pití, vydali jsme se na posvátnou horu, na jejímž vrcholku se tyčí velká socha Buddhy. Čekalo nás krásných 1 237 schodů. To by samo o sobě nebylo tak hrozný, kdyby nebylo 40 stupňů ve stínu a my jsme na sobě neměli dlouhé kalhoty (nezapomeňte, stále jsme v areálu kláštera, kde by měl být člověk zahalený).

Po cestě na horu jsme potkali asi pět skupinek Čechů, jedny Slováky a několik Rusů. My Slovani to lezení do kopců máme prostě asi v krvi. Za náročný výstup jsme pak byli odměněni krásnými výhledy na celé okolí.

Takže pokud máte alespoň trochu dobrou fyzičku, stojí to za to. A pokud si nahoru netroufáte, nebo by se vám v tom vedru prostě jen nechtělo, i tak stojí místo za návštěvu. Můžete si posedět dole v areálu kláštera, kde běhají malé opičky a kradou lidem svačiny. Nebo telefony. Ideální místo ulovit zajímavou fotku z dovolené!

Máte tipy na další místa, která stojí za to v okolí Krabi navštívit? Podělte se o ně v komentáři!