Střední Vietnam: 9 tipů co vidět a navštívit v okolí Da Nangu

Dub 2, 2019Cestopisy

Město Da Nang se nachází ve středním Vietnamu na půl cesty mezi Saigonem (Ho Či Minovo město) a Hanojí. Pokud tedy podnikáte klasický roadtrip od severu na jih (nebo obráceně), na tohle město určitě cestou narazíte. Da Nang je ideálním místem, kde můžete strávit pár dní, odpočinout si a prozkoumat okolí. Tady je seznam 9 věcí, které byste si neměli nechat ujít.

Dragon Bridge a ohnivá show

Dračí most (Dragon Bridge) je asi největší atrakcí celého města. Tenhle 666 metrů dlouhý most ve tvaru dlouhého draka se rozpíná mezi břehy řeky Hàn, která celé město rozděluje na dvě poloviny. Návštěvu mostu si naplánujte nejlépe na víkend večer. Každou sobotu a neděli ve 21 hodin se totiž most pro vozidla uzavře a zaplní se lidmi, kteří si přijdou užít dračí show. Dračí hlava na levém břehu řeky nejprve pár minut chrlí oheň a poté vodu.

Protože jde o velmi oblíbenou atrakci, doporučuji přijít na místo alespoň o 15 minut dříve, abyste si ulovili pěkný flek s výhledem.

Čekání na ohnivou show si můžete zkrátit procházkou po místním Night Marketu, který se nachází hned vedle dračí hlavy. Kromě jídla tu najdete i stánky se suvenýry a oblečením. Motorku doporučuji zaparkovat na některém z parkovišť u místních lidí, kteří na vás už při příjezdu budou jeden přes druhého hulákat. Cena za parkování by se měla pohybovat kolem 5 tisíc VND (asi 5 korun).

Pohoda a surfování na My Khe Beach

Da Nang se pyšní svou dlouhou písečnou pláží a rozhodně má proč! Přestože je My Khe Beach městskou pláží, písek i voda jsou zde velmi čisté a pláž není přeplněná lidmi, takže se nemusíte mačkat vedle dalších stovek lidí na ručníku. Na pláži si můžete za pár korun půjčit lehátka a slunečníky, jsou tu bary, převlékárny i záchody.

Protože místní neholdují opalování, během dne na pláži potkáte jen pár turistů. A pokud se vám poštěstí, užijete si i vysoké vlny, na kterých se při dobrých povětrnostních podmínkách dá i surfovat. Večer pak můžete zaplout do některého z místních barů nebo sea food restaurací a pochutnat čerstvé rybě, krabovi a dalších mořských potvorách.

Zábavní park Sun World Da Nang Wonders

Ve snaze přilákat více turistů otevřelo před pár lety město Da Nang přímo v centru zábavní park Sun World Da Nang Wonders. Jeho největší dominanta, 115 metrů vysoké Ferris kolo, se řadí mezi jedno z největších ruských kol na světě. Park stojí za návštěvu už jen kvůli překrásným výhledům na město, které si můžete z kola užít. Kromě něj tu ale najdete i řadu dalších kolotočů a adrenalinových atrakcí.

Oproti evropským parkům má Sun World jednu nespornou výhodu. S největší pravděpodobností tu budete sami. Přestože je celý park nachystám na přívaly turistů, když jsme jej navštívili, mohlo v celém areálů být maximálně tak 50 až 100 lidí. Působí to tu trochu surreálně. Jako ve městě duchů. Každopádně ale nemusíte čekat dlouhé fronty a užijete si park v podstatě celý pro sebe.

Za vstup jako cizinci zaplatíte 150 tisíc VND (150 korun) a můžete využívat všechny atrakce bez omezení. Podle mě good deal. Nejlepší je park navštívit k večeru, otevírá se totiž až v 15 odpoledne a zavírá ve 22 hodin. Navíc výhledy na osvětlené město jsou tak nějak hezčí.

Golden Bridge a Bana Hills

Na fotku Golden Bridge narazíte hned, jakmile do Googlu zadáte Da Nang. Dřevěná lávka, kterou drží dvě obří mramorové ruce vysoko na kopci, často zahalená v narůžovělé mlze, vypadá jako jeden ze starodávných divů světa. Zklamání přichází ve chvíli, kdy zjistíte, že jde o moderní stavbu z roku 2018, kterou zde postavili, aby přilákali turisty.

Golden Bridge je součástí mnohem většího zábavního parku Bana Hills. A jak si Asiati libují v bizarnostech, ani Bana Hills není výjimkou. Tento resort se nachází asi 20 kilometrů od města ve výšce 1 500 metrů nad mořem. Nahoru se dostanete lanovou dráhou, která drží Giunessovy rekordy jako nejdelší lanovka a lanovka s největším zdolaným převýšením (skoro 1 300 metrů).

A co v Bana Hills kromě Golden Brige najdete? Resort postavený ve stylu starého francouzského města včetně gotické katedrály, kolotoče, horské dráhy, herní automaty, muzeum voskových figurín a řadu barů a restaurací.

My jsme do Bana Hills nejeli, to na nás byl už moc velký bizár. Chápu, že pro Asiaty je zážitek vyfotit se v replice francouzského města, když je to pro ně s největší pravděpodobností nejbližší setkání s Francií.  Já si raději zajedu do pravé Francie v Evropě a v Asii prozkoumám místní kulturu.

Ani cena za vstupenku už není tak příjemná jako do parku Sun World. Za vstup do areálu i s lanovkou zaplatíte 700 tisíc VND (700 korun).

Posvátné hory pěti živlů Marble Mountains

Asi 8 kilometrů jižně od Da Nangu se nachází další spot, který byste neměli vynechat. Takzvané Marble Mountains, které tvoří pět mramorových skal rozsetých u pobřeží moře. Každá z nich reprezentuje jeden element: Kim (kov), Thuy (vodu), Moc (dřevo), Hoa (oheň) a Tho (zemi).

Turistům je přístupná hora Thuy, kde najdete řadu jeskyní, chrámů a krásných vyhlídek. Nahoru se můžete dostat buď po schodech, nebo se svézt výtahem. Vstupenka do areálů stojí 15 000 VND (15 korun), pokud chcete jet výtahem, připlatíte si dalších 15 korun za jednu cestu (celkem tedy i s výtahem zaplatíte 45 korun).

Prosklený výtah vás doveze do „prvního patra“, odkud můžete vyrazit prozkoumávat celou horu. Pokud se nespokojíte s pár pagodami a jezírky, čeká vás ještě další cesta nahoru po kamenných schodech. Ve vyšších polohách se totiž nacházejí zmíněné jeskyně, které slouží jako chrámy, a také několik viewpointů, odkud je krásný výhled na okolí. Pokud chcete prozkoumat všechna zákoutí, doporučuji vyhradit si na celý kopec minimálně dvě hodiny.

V areálů najdete stánky s občerstvením, pokud si tedy zapomenete pití, můžete se občerstvit vodou, colou nebo čerstvým kokosem.

A kde zaparkovat? Jak už je ve Vietnamu zvykem, jakmile někam přijedete, budou na vás pokřikovat z každého rohu. My jsme to tedy vyřešili jednoduše tak, že jsme motorku nechali u jednoho z nespočtu obchůdků s mramorem, které jsou rozsety po celém okolí mezi horami. Paní nic zaplatit nechtěla, jen jsme se po návratu z hory museli povinně absolvovat návštěvu její obchodu s kameny a mramorovými sochami. Prostě klasický vietnamský byznys.

Lady Buddha a projížďka na Monkey Mountain

Na druhé straně města, na poloostrově So Tra, se nachází další posvátné místo. Son Tra Linh Ung Pagoda s obří sochou budhistické bohyně Bodhisattva přezdívané Lady Buddha. Socha, která měří 67 metrů a je prý největší sochou Bodhisattvy na světě, byla postavena, aby chránila rybářské vesničky, které jsou rozsety podél celé zátoky. Dostanete se sem nejlépe opět na motorce asi 20minutovou projížďkou kolem moře. Celý areál je opravdu nádherný a naskytnou se vám odtud i krásné výhledy na celé město Da Nang.

Do pagody se vstupné neplatí a za parkování můžete dobrovolně přispět do kasičky. Nezapomeňte se vhodně obléct. Přestože u vstupu do areálu vás nikdo kontrolovat nebude, je vhodné dodržovat místní pravidla a nepromenádovat se v prostředí chrámu v šortkách a tílku.

Na prohlídku chrámu si stačí vyhradit půl hodiny až hodinu, víc času zde asi nestrávíte (pokud se nechystáte meditovat v zahradách). Pokud budete mít chuť, můžete na motorce pokračovat až na vrchol Opičí hory, která se nachází uprostřed národního parku Son Tra. Cesta na horu je ale celkem strmá, budete tak potřebovat silnější motorku. Náš skútr nás dva bohužel neuvezl, a tak jsme se museli spokojit jen s kratší projížďkou podél pobřeží.

I ta ale stojí za to. Kromě krásných výhledů na moře jsou tu totiž k vidění vzácné opice langur duk, které jsou charakteristické svými červenými „podkolenkami” a bílými „rukavičkami“. Patří k nejbarevnějším opicím na světě, a kromě středního Vietnamu žijí jen na pár místech v Laosu a Kambodži. Nám se bohužel ohrožené opice spatřit nepodařilo, nicméně jsme si alespoň nafotili menší makaky, kterých je tu nespočet. A na rozdíl od langurů, se lidí vůbec nebojí.

Hoi An město lampionů

Pokud míříte od jihu, bude vaší první zastávkou před Da Nangem bezpochyby Hoi An. Tohle starodávné městečko bylo od 16. století významným námořním přístavem a od roku 1999 je připsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Hoi An je také přezdívané jako město lampionů. Snad na každém domě (alespoň v historické části města) najdete tradiční vietnamské lampiony. A pokud si svou návštěvu dobře plánujete, můžete se zúčastnit lampionového festivalu, který se zde koná každý měsíc v noci při úplňku. Celé město zhasne elektrické osvětlení a místní lidé se zapálenými svíčkami a stovkami rozsvícených lampionů uctívají své předky a Boha země.

A je toho tu k vidění samozřejmě mnohem víc. Můžete se projet na Hai Van Pass, známý z Top Gearu, prohlédnout si chrámový komplex My Son ze 6. století, vydat se prozkoumat nedaleký národní park Bach Ma, nebo si připomenout nedávnou historii ve vojenském muzeu přímo v Da Nangu. Máte ještě další tipy na místa, která stojí za to v okolí Da Nangu navštívit? Napište mi do komentáře!