Thajsko na talíři: Co ochutnat v Thajsku + Mapa nejlepšího jídla v Krabi

Bře 13, 2019Cestopisy

Jídlo je neodmyslitelnou součástí cestování. A v Thajsku to platí dvojnásob! O tom, jak si dobře vybrat thajskou restauraci a nenechat se ošidit, jsem psala už tady. V dnešním článku se podíváme podrobněji na to, jaké že to thajské jídlo vlastně je a co byste tu rozhodně neměli zapomenout ochutnat. A taky vám prozradím tipy na nejlepší jídlo v Krabi!

Jaké je thajské jídlo? Pálivé, sladké a smažené

Zdá se, že v Thajsku rozlišují dvě chutě – pálivou a sladkou. Klasická slaná jídla totiž většinou jako hlavní přísadu obsahují chilli. Nicméně pokud nejste milovníci ostrých jídel, Thajci vám rádi připraví „turistickou verzi“ bez papriček. Většina jídel se navíc dochucuje až na stole, kde si každý do svého talíře přidá omáček a chilli podle vlastní chuti. Já sama při vaření přidávám chilli skoro do všeho, takže jsem s thajskou kuchyní problém neměla. Snad ani jednou jsme nedostali jídlo, které by bylo tak pálivé, že bychom ho nesnědli (každopádně mít po ruce kapesník se vždycky hodilo).

A jak jsou klasická jídla pálivá, když přijde na dezert, Thajci cukrem nešetří. Velmi sladké jsou tak nejen nejrůznější dezerty, ale především káva, thajský čaj a další ledové drinky, které Thajci konzumují ve velkém. Ve většině pouličních stánků dělají ledovou kávu z Nescafé prášku (nebo něčeho podobného), kde bývá cukr zamíchaný už do směsi. Nicméně v rámci globalizace dorazilo do Thajska už i cappuccino, espresso nebo americano. Lze si tedy objednat i kávu bez cukru. Budou se na vás sice dívat trochu nechápavě (proč jako chcete hořký kafe?!), ale udělají vám ho.

Aby toho nebylo málo, Thajci milují smažení. Deep fried totiž chutná tak nějak všechno líp. Křupavé kuřecí maso, krevety v těstíčku, tenká palačinka s nutelou a osmaženým banánem, nebo třeba malé smažené koblížky s kyselou omáčkou.

 

Mladý kokos, čerstvé ovoce a ledová smoothies

Udržet si normální vyváženou stravu pro mě proto byl docela boj, protože v tom vedru se to bez sladkýho pití moc nedá vydržet. Naštěstí kromě přeslazených čajů a sirupů najdete na každým rohu taky stánky s vychlazenými čerstvými kokosy (který mají mimochodem jen 5kcal na 100ml), a ovocný smoothies, který se skládají jen z pár kousků ovoce rozmixovaného s ledem (opět kalorické win-win!).

Čerstvé ovoce je tu obecně k dostání taky všude, nejčastěji mango, banány, ananas nebo meloun. Na větších trzích pak najdete i další exotické ovoce jako papáju, dragon fruit, jackfruit, rose apple nebo smradlavý durian. A samozřejmě mnoho dalších druhů.

 

Málo zeleniny a masa?

Co naopak v Thajsku moc nenajdete, je čerstvá zelenina. Já osobně miluju zeleninové saláty, které doma jím prakticky denně. Nicméně v Thajsku (nebo alespoň v jižním Thajsku) kromě papájového salátu a pár koleček okurek se tu čerstvá zelenina k jídlu moc nenosí. Já jsem to v druhé půlce pobytu už nevydržela a začali si na hotelovou snídani nosit vlastní zeleninu.

Na bílkoviny thajská kuchyně není taky moc bohatá, na porci většinou připadne tak 50 maximálně 100 gramů masa nebo jedno vajíčko. Nemluvě o tom, že z klasické české porce by se tu najedna celá rodina (ano, porce tu nejsou velké). My jsme to většinou vyřešili tím, že jsme si přiobjednali vajíčko navíc, nebo se po večeři dojedli masovýma špejlema.

 

Jídlo pro odvážné

Kromě „klasických“ jídel mohou odvážnější jedinci v Thajsku ochutnat i některé místní speciality. Klasikou jsou všemožné potvory z moře, od malých mušlí až po velké kraby, chobotnice a další živočichy. Já osobně mořským plodům moc neholduju, proto v seznamu kromě krevet nic jiného nenajdete. Oblíbenou pochoutkou je také krokodýlí maso, které se griluje stejně jako například u nás prase. Další specialitou jsou kuřecí pařáty, které tu prodávají snad na každém rohu. V Bangkoku pak na ulici seženete taky smažený hmyz nebo třeba černé štíry na špejli.

 

Co v jižním Thajsku ochutnat a kolik to stojí?

 

Jídlo:

  • Polévka Tom Yum = 50-70 bahtů (asi 35 až 50 Kč)
  • Noodle soup (nudlová polévka s hovězím/kuřecím/vepřovým/krevetami) = 50-70 bahtů (asi 35 až 50 Kč)
  • Nudle s kari omáčkou = 30-50 bahtů (asi 20 až 35 Kč) + vajíčko/maso za příplatek
  • Pad Thai = 50-70 bahtů (asi 35 až 50 Kč)
  • Fried rice (smažená rýže) na všechny způsoby = 50-70 bahtů (asi 35 až 50 Kč)
  • Masové špejle (nejčastěji kuřecí maso) = 10-20 bahtů (asi 7 až 14 Kč)
  • Smažená kuřata à la KFC (takové ty kousky v těstíčku) = 10 až 50 bahtů (asi 7 až 35 Kč), podle velikosti porce

Pití:

  • Čerstvý mladý kokos = 20-60 bahtů (asi 14 až 45 Kč), dost se liší podle lokality
  • Thajský čaj (ledový černý čaj s kondenzovaným mlékem) = 20-30 bahtů (asi 14-20 Kč)
  • Další ledové limonády a ledová káva = 20-30 bahtů (asi 14-20 Kč)

Dezerty:

  • Roti (thajské palačinky s kondenzovaným mlékem) = 35-50 bahtů (asi 25-35 Kč), záleží na přísadách
  • Kokosová zmrzlina = kolem 50 bahtů (asi 35 Kč) – je bez mlíka, takže vegan friendly
  • Khanom Krok (thajské kokosové palačinky) = asi 30 bahtů (20 Kč) – taky by měly být veganské
  • Mango Sticky Rice (sladká rýže s přezrálým mangem) = kolem 50 bahtů (asi 35 Kč)
  • Ovocné smoothie (ovoce rozmixované s ledem) = 25-35 bahtů (asi 18-25 Kč)
  • Čerstvé nakrájené ovoce = 20-30 bahtů (asi 14-20 Kč)

 

Bonus: Mapa nejlepšího jídla v Krabi

Protože jsme v Krabi strávili celý měsíc, postupně jsme si tady našli své oblíbené podniky, kam jsme se pak vraceli. Tady je odkaz na seznam deseti míst, která stojí za to rozhodně navštívit:

10 nejlepších míst, kde se v Kabi najíst (Google Mapy)