5 zerowaste tipů, jak na cestách ušetřit přírodu i peněženku

Úno 20, 2019Cestopisy, Udržitelnost

Naše podzimní cesta na Balkán mě donutila změnit pohled na třídění odpadů a ekologii. Kromě Slovinska, kde najdete před každým domem dokonce vlastní popelnici na bioodpad (což je podle mě dost dobrý!) je na celém balkánském poloostrově ekologie v podstatě na nule. Ve většině zemí, které jsme navštívili, nemají vlastní popelnice, natož kontejnery na tříděný odpad. Nezbývá tak nic jiného než se jako cestovatel snažit onoho odpadu vyprodukovat co nejméně. Tady je 5 jednoduchých tipů, kterých se ve snaze o zerowaste snažím na cestách držet. A kromě dobrého pocitu, že jste ušetřili přírodě, ulevíte často i své peněžence.

1. Vlastní láhev na pití

Nosit si vlastní láhev na pití je asi prvním krokem k zerowaste. A na cestách se vám to vyplatí dvojnásob. Ušetříte totiž nejen kupu jednorázových plastových lahví, které ve většině zemí světa ani nelze vytřídit, ale navíc i svému rozpočtu. Ono se každodenní nakupování vody v pet-lahvích totiž celkem prodraží. Pokud cestujete autem, není nic jednoduššího než si s sebou vzít kanystr vody, který uskladníte v kufru auta. A vždy, když narazíte na pitnou vodu, můžete si doplnit zásoby. My jsme si pořídili 10litrový kanystr asi za 80 korun i s plastovým kohoutkem, takže čepování vody je opravdu snadné. Osvědčilo se nám to jako dobrá vychytávka i do kempu, protože s každým vařením nebo opláchnutím nemusíte běhat ke společným umyvadlům.

A co když cestuju do země, kde není bezpečné pít vodu z kohoutku? Ideálním řešením může být filtrační láhev, která odfiltruje všechny bakterie a špínu ve vodě. Nám Ježíšek přinesl Sawyer mini filtr, který by se měl zbavit až 99 % všech bakterií ve vodě. Pitnou vodu si tak uděláte i z blátivé kaluže na silnici.

 

2. Síťovka na nákupy a látkové pytlíky

Tohle sice neušetří vaši peněženku, zato desítky plastových sáčků ano. Řeč je o staré dobré síťovce, s níž chodily na nákupy u naše babičky. Oproti klasické látkové tašce je síťovka velmi skladná a skoro nic neváží, což na cestách velmi oceníte. Já s sebou většinou vozím i dva pytlíky na ovoce a zeleninu, do nichž si můžu nakoupit čerstvé potraviny z místních trhů, nebo v supermarketu. Na Balkáně jsem s nima byla sice trochu za exota, nicméně problém s tím nikdy neměli. Naopak mě dokonce v Černé Hoře zastavila v obchodě jedna paní a ptala se, odkud je mám, že by si je chtěla také pořídit. Tohle vždycky poteší.

 

3. Kovová brčka

Brčka jsou v poslední době velmi ostře kritizovaným výdobytkem naší konzumní společnosti. V jediném baru se jich za rok spotřebují tisíce a často jdou do koše bez jediného použití (třeba když vám do koktejlu barman strčí dvě až tři brčka najednou). Jedním z řešení je brčka vůbec nepoužívat. Protože si ale ráda dělám domácí ice-tea a miluju cider/colu nebo vlastně cokoliv na ledu, rozhodla jsem se pro druhou variantu. Vlastní kovová brčka. Pořídila jsem na Econea tyto dvě i s čisticím štětečkem a je to paráda! Pití z kovu totiž chutná mnohem lépe než z plastu a navíc, pokud si dáte colu ve skle nebo v plechovce, nemusíte vůbec přijít rty do styku s koupenou nádobou, což je z hlediska hygieny další výhra.

 

4. Ubytování s kuchyňkou

Tohle je asi nejvýraznější způsob, jak mít pod kontrolou to, co jíte. A v jakých obalech to na váš stůl doputuje. Když cestujeme, základním požadavkem na naše ubytování je (kromě fungující wifi) i vlastní kuchyňský kout. Zaprvé si můžete ráno uvařit kafe nebo čaj, což je dost výrazné plus, pokud pracujete z domu a nebaví vás courat každý den po kavárnách, ale uvařit si můžete i všechna další jídla. To je například u nás dost výrazný škrt v rozpočtu, protože jíme hodně a jíme rádi! Navíc s určitýma zdravotníma omezeníma, je prostě jednodušší nachystat si vlastní jídlo, než se složitě vyptávat obsluhy, která neumí anglicky, na složení obědu.

S vlastním vaření odpadá zároveň i množství jednorázového plastového nádobí a obalů, kterým se na cestách ve fastfoodech, streetfoodech nebo při svačinách na benzínce v podstatě nevyhnete.

 

5. Termohrnek na cesty

Tím se dostáváme k posledními bodu. Pokud pijete kafe, právě na benzínkách velmi oceníte vlastní termohrneček. Já mám asi 200mililitrový z kompostovatelného bambusu, který je oproti sklu velmi lehký. Má ideální velikost na malé espresso i středí cappuccino a pohodlně se vejde i do většiny automatů. A pokud cestujete po Česku, síť čerpacích stanic Benzina se od loňského roku zapojila do iniciativy Dost bylo plastu a s vlastním hrnečkem vás tak velmi rádi uvítají.

Věcí a způsobů, jak šetřit přírodu, je samozřejmě mnohem víc. Tohle jsou ale podle mě první kroky, které je velmi snadné podniknout, a nemuset přitom nějak výrazně omezovat sebe i okolí.