Travel life hacks: Nejlepší aplikace na cestování 2020

Cestopisy, Ze života

Aplikace. Co bychom bez nich dělali? V dnešní době si skrze ně můžeme objednat večeři, naučit se španělsky, sledovat film nebo zabookovat letenky. Po 6 měsících na cestách (a nespočtu předchozích kratších cest) jsem dala dohromady seznam těch nejlepších aplikací, bez kterých se při cestování neobejdu. A všechny mají jedno společné – jsou zadarmo! (aktualizováno k 23.1.2020)

 

Jízdenky a letenky

Kiwi.com

Letenky jsou první, co při cestování budete řešit. Přestože je asi nejznámějším světovým vyhledávačem levných letenek Skyscanner, mé srdce si tato služba nezískala. Nedokážu říct přesně proč, vždy ale při hledání lowcost letenek skončím u Kiwi.com. Využít můžete jak webovou verzi www.kiwi.com, tak jejich stejnojmennou aplikaci. Přes ni můžete snadno hledat nejlepší a nejlevnější kombinace letenek do celého světa a následně spravovat své rezervace.

 

Můj vlak

Kromě výše zmíněného se hodí stáhnout si vždy aplikaci také dopravce, přes nějž jedete. Při cestování po Česku se vám nejvíce bude hodit aplikace Českých drah Můj vlak nebo aplikace Jízdenky od Regiojetu.

Pokud se vydáváte na delší cestu letadlem, stáhněte si aplikaci své letecké společnosti. Například s Ryanair máte díky aplikaci letenky přímo v mobilu a nemusíte tak nic tisknout (ušetříte čas, nervy i naše lesy). Své apky mají i další nízkonákladovky jako Wizzair, Easy Jet nebo Norwegian i většina dalších leteckých společností.

 

Doprava a navigace

Moovit

Pokud se zrovna nepřepravujete letadlem, mohou přijít vhod další aplikace pro snadnou dopravu z místa na místo. Ve velkých městech používám Moovit, takový zahraniční IDOS. Do aplikace jednoduše zadáte, kam se chcete dostat, a ona vám vyhodí nejrychlejší variantu včetně jízdních řádů všech spojů. Apku jsem zatím ozkoušela jen po Evropě, uvidíme, jak si poradí v Thajsku nebo ve Vietnamu.

 

Google mapy

Jestli nemáte rádi zaplněný telefon nejrůznějšími aplikacemi, pro přepravu na menší vzdálenosti dobře poslouží i staré dobré Google mapy. Jejich výhodou je oproti výše zmíněné aplikaci to, že mají mapu (nečekaně!). Což ale znamená, že si přes ně snadno dohledáte cestu do nejbližšího obchodu, restaurace nebo třeba ke známé turistické atrakci. Opět včetně jízních řádů všech spojů. Při cestě autem mohou ovšem Google Mapy občas velmi zklamat. Já jsem je přestala používat od doby, kdy nás navedly na objížďku přímo doprostřed lesa, kde cesta končila brodem přes potok. Couvat půl kilometru v noci po lesní cestě plné kamenů a kořenů nebyl zrovna nejlepší zážitek.

 

Waze

Pokud tedy neholdujete extrémním terénům, pro cestu autem doporučuji raději aplikaci Waze. Díky tomu, že ji po celém světě používají miliony lidí, v ní najdete vždy aktuální informace o stavu na silnicích, které tam přidávají sami uživatelé. Pro cestování po Česku (a především zacpané D1) naprostý must have!

 

 

Seznam mapy

Ok, ale co když nemám data, nebo se dostanu do míst, kde není mobilní pokrytí? V tomhle případě nejraději vytahuju mapy od Seznamu, které si můžu předem stáhnout do offline modu. Stačí vybrat oblast, kde se pohybujete, a doma na Wifi vše předem postahovat. Fungují skvěle nejen v Česku, ale i v zahraničí, a jejich nespornou výhodou je, že obsahují i turistické a značené trasy. Jsou tak ideálním pomocníkem při výletování do přírody a plánování horských výšlapů.

 

Park4Night

V neposlední řadě musím ještě zmínit aplikaci Park4Night. Tahle francouzská apka se hodí pro všechny, kteří rádi cestují karavanem, dodávkou nebo jednoduše rádi přespávají v autě. Uživatelé zde do mapy přidávají placená i neplacená parkoviště, odpočívárny nebo klidná zákoutí, kde se dá přes noc zaparkovat a přespat. My jsme aplikaci využívali také při hledání bezplatného parkování v turisticky oblíbených městech. Aplikace se hodí především pro cestování po Evropě, kde je nejvíce vyznačených míst.

 

Grab

Pokud se chystáte do Asie, určitě využijete aplikaci Grab. Je to alternativa amerického Uberu, díky níž se můžete snadno přepravovat především ve větších městech. Ať už autem, nebo na motorce. Stačí si apku stáhnout, přidat platební kartu a pak už jen objednat odvoz například z letiště do hotelu. Ceny jsou většinou mnohem lepší než taxíky, a navíc vám odpadá nutnost s řidičem smlouvat o ceně. Konečnou částku vidíte předem a po uskutečnění jízdy se vám automaticky strhne z karty. Nemusíte u sebe tedy mít ani hotovost.

 

Ubytování

Cestu bychom měli. Je na čase najít si ubytování. Přestože existuje nespočet aplikací pro hledání levnějších i luxusnějších bydlení, já mám nejraději dvě stálice: Booking.com a Airbnb.

Booking

Booking.com využívám při plánování krátkodobých pobytů, a především ve městech. Najdete tu totiž nespočet hotelů, penzionů, hostelů a občas i ubytování v soukromí. Výhodou této aplikace je snadná správa všech rezervací, které často můžete bezplatně zrušit. Další výhodou je, že vždy vidíte i rozměr pokoje či apartmánu. Protože ze své zkušenosti vím, že inzerované fotky mohou někdy velmi klamat. Z obřího apartmánu, který na fotkách vypadal světlý a vzdušný, se vyklube maličký kamrlík, kde se sotva otočíte, a od postele ke dveřím je to jeden krok.

Tip: Když skrze Booking zarezervujete více jak 5 pobytů, stanete se členem věrnostního programu Genius, kde můžete získat speciální slevy. Pokud na Bookingu ještě nejste, registrujte se skrze tento odkaz pro10% slevu na první pobyt.

Chci 10% slevu na Booking

Airbnb

Pokud cestujete na delší dobu nebo ve více lidech, vyplatí se objednat ubytování přes Airbnb. Tahle aplikace je moje volba číslo jedna při hledání především dlouhodobých pobytů. Při pobytu nad 28 nocí totiž často získáte slevu i 70 procent. Po celém světě tak seženete krásné byty za cenu klasického nájmu (ceny se samozřejmě liší podle lokality).

Tip: Pokud jste na Airbnb ještě nic nerezervovali, můžete využít kredit 997 Kč na první pobyt. Stačí se registrovat přes tento odkaz.

Chci 997 Kč na první pobyt

Peníze

Money Manager

Peníze jsou nedílnou součástí cestování. Pokud chcete mít své výdaje pod kontrolou (což se při bezhlavém utrácení na dovolené často velmi hodí), doporučuji aplikaci Money Manager. Nejde sice o primárně cestovní aplikaci, já ji ale používám pro jednoduchou správu našich výdajů, abychom věděli, kolik nás který měsíc stál. Nezapisuji všechno, ale pouze základní výdaje na bydlení, dopravu a pojištění. Vše pak vidíte v jednoduchých přehledných grafech.

 

Revolut

Další skvělý pomocník: Revolut. Tohle není jen aplikace, ale spíše bankovní služba. Za 150 korun si pořídíte kartu, kterou pak můžete v zahraniční platit ale především vybírat peníze. Neplatíte totiž žádné skryté poplatky a v základní bezplatné verzi můžete vybrat až 200 euro měsíčně bez procentních úroků. Navíc si skrze aplikaci můžete na kartu vždy poslat jen určitou částku peněz. A pokud ji zrovna nepoužíváte, kartu zablokovat. V případě, že vám ji někdo ukradne, tak nebude mít přístup k vašemu bankovnímu účtu, a pokud bude karta zrovna v neaktivním módu, nedostane se ani k penězům na kartě.

Tip: Pokud Revolutku ještě nemáte, zaregistrujte se přes tento odkaz a získáte kartu zdarma.

Chci Revolut zdarma

 

Komunikace

WhatsApp

Základem komunikace je pro většinu lidí dneska Facebook, ne vždycky je však optimálním řešením. Pokud se potřebujete spojit s někým cizím a nechcete si ho hned přidávat do přátel, přichází na řadu aplikace WhatsApp. Tahle apka je v zahraničí hodně oblíbená, v Česku jsem se s jejím používáním moc často nesetkala. Já jsem ji zatím využívala na cestách především na komunikaci s ubytováním, můžete skrze ni ale bezplatně volat a smskovat po celém světě. Nevýhodou je pouze to, že potřebujete připojení i internetu.

 

Skype

A u telefonování ještě zůstaneme. Pokud cestujete v rámci EU, poslední asi dva roky můžete bez komplikací využívat klasický tarif od svého operátora. Ať už jde o smsky, volání i data. Jakmile se však ocitnete za hranicemi, účtované částky za minutu volání nebo odeslanou smsku se šplhají do astronomických čísel. Pokud jste tedy v zahraničí a potřebujete se spojit s českým číslem, můžete využít aplikaci Skype. Stačí si do ní nahrát kredit a můžete volat na všechna běžná čísla jako doma. Účtovaná částka za minutu se v tomto případě drží na pár korunách. Můžete se tak snadno spojit třeba s babičkou, která o internetu slyšela zatím jen v televizi a jediné, co na ni platí, je pevná linka.

 

Google Translator

Další aplikací, kterou jsem si oblíbila, je obyčený překladač od Googlu. Využít ho můžete pro klasické překládání, tedy že text naklikáte do aplikace a zobrazí se vám překlad. Translator má ale ještě jednu skvělou funkci a to je detekce a překlad textu z obrázku. Tohle oceníte hlavě v zemích, kde nepoužívají klasickou latinku, ale jakékoliv jiné znaky. Ať už je to čínština, thajština nebo arabština. Stačí si oskenovat například menu v restauraci, nechat aplikaci, aby v obrázku našla text a pak si vybrané části přeložit. Překlad sice nikdy nebude dokonalý, ale pro základní pochopení je to skvělý pomocník!

A můj tip: u všech překladů doporučuji jazyk překládat vždy do angličtiny, místo do češtiny. Překlady budou mnohem přesnější.

 

Bezpečnost na cestách

Cestování, ubytování, komunikace, peníze. Tohle všechno bychom měli, ale na co byste kromě toho neměli na cestách rozhodně zapomenout? Na svoji bezpečnost! Ať vyrážíte k sousedům do Tater, na lyžovačku do Alp nebo za sluníčkem do Afriky či Asie, bezpečí je vždy na prvním místě.

 

Aplikace Záchranka

Pokud se chystáte na hory, nebo jen na sobotní výlet na Lysou horu, nainstalujte si do mobilu aplikaci Záchranka. Stiskem jednoho tlačítka snadno přivoláte Zdravotnickou záchrannou službu nebo Horskou službu.  A zároveň odešlete svou polohu a další důležité informace. Což se v krizových situacích dost hodí. Aplikace funguje po celém Česku, Rakousku, na slovenských horách a nově od ledna 2020 i v Maďarsku.

 

DROZD

Druhou apkou, kterou doporučuji především při cestě do vzdálenějších oblastí, je DROZD. Díky registraci do projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (zkráceně tedy DROZD) předáte informace o své cestě Ministerstvu zahraničních věcí, které díky tomu bude mít přehled, kde se nacházíte. Může vám tak posílat aktualizace týkající se bezpečnosti v dané lokalitě a v případě hrozícího nebezpečí (přírodní katastrofy, válečného konfliktu nebo čehokoliv dalšího) vám pomoci zajistit azyl nebo přesnun zpět do Česka.

Ještě v loňském roce existovala k projektu mobilní aplikace, loni v září její pilotní provoz ale ukončili. Těžko říct, jestli vznikne nová verze. Prozatím je potřeba spokojit se s e-mailovou a SMS komunikací.

 

Aplikací, které lze na cestách využívat, je samozřejmě mnohem víc. Tohle byly moje nejoblíbenější. Máte tip na nějakou aplikaci, která v mém seznamu chyběla? Dejte mi vědět do komentářů!